אודות > אודות

ברוכים הבאים לתוכנית “מכתבת אלפאנוס” (ספריית העששית)

“מכתבת אלפאנוס” היא תוכנית לילדי הגנים וכיתות א'-ב' הערבים בישראל.

התוכנית שואפת לטפח בקרב ילדי הגן אהבה לקריאה ולספרים, ולעודד תרבות של קריאה ושיחה משמעותית בעקבותיה בגן, בבית הספר ובחיק המשפחה.

התוכנית נוסדה על ידי משרד החינוך בשיתוף קרן הרולד גרינספון, מייסדת תוכניות “ספריית פיגמה” ו”PJ Library, וקרן פרייס, מייסדת“בידאיאת”(התחלות).

“מכתבת אלפאנוס” פועלת דרך גני הילדים ובתי הספר ומעניקה מדי חודש לעשרות אלפי משפחות ספרי ילדים איכותיים ולצידם הצעות לפעילות משותפת לילדים ולהוריהם. המפגש עם הספרים מעניק הזדמנות לפעילות מגבשת ומהנה ולשיח משפחתי רחב ומגוון- בנושאי ערכים, מנהגים חברתיים ותרבותיים וחוויות הקרובות לעולמם של הילדים. הספרים יוצרים הזדמנות לגננות ולהורים להעשרת השפה, לטיפוח כישורי החשיבה, השיח וההבעה של הילדים.


כיצד התוכנית פועלת?

מידי חודש במהלך שנת הלימודים מגיעה חבילת ספרים לגן ובה עותק של ספר החודש לכל ילד וילדה ושני עותקים נוספים לספריית הגן. הגננת מציגה את ספר החודש בגן, בליווי פעילויות נוספות הקשורות אליו, ולאחר מכן כל ילד מקבל עותק הביתה, שי לספריית משפחה.

חלוקת הספרים דרך גני הילדים מאפשרת לגננת להציג את הספרים בפני ילדי הגן, לחבר בין הקריאה בבית ובין הפעילות בגן, וליצור מעגל ילד-גננת-הורים התורם לחיזוק האוריינות ולהעמקת הקשר בין הגן ובין הבית.

הספרים מודפסים במהדורה מיוחדת בכריכה רכה ובסוף כל ספר מצורפות  המלצות לשיחה ולפעילות משפחתית מגבשת ומהנה.


מהו תפקיד הגננת בתוכנית? 

לגננת תפקיד מרכזי בהצלחתה של התוכנית בגן ובמשפחה. אנו מצפים מהגננות לקרוא לילדים את הסיפורים ולהחיות את העלילה על ידי קריאה חוזרת במליאה ובקובצות קטנות ובאמצעות פעילות מגוונת ביצירה, תנועה, מוסיקה  ותיאטרון, בגן ובשיתוף עם ההורים.

משרד החינוך, בידאיאת וגורמים מקצועיים נוספים פועלים לפיתוח מקצועי של גננות בתחומים של קריאת ספרים ושיתוף הורים, כדי להעמיק את הידע שלהן ולהרחיב את מאגר הכלים העומד לרשותן להטמעת התוכנית.

אתר האינטרנט של התוכנית מציג הצעות לגננות לפעילות עם ילדי הגן ועם ההורים בזיקה לספרים ומשמש מקור תמיכה נוסף בהטמעת התוכנית. כמו כן, מופץ עלון אלקטרוני לגננת לקראת החלוקה של כל ספר חדש הכולל הצעות מגוונות לעבודה עם הילדים, קישורים לחומרים בזיקה לספר וגלריה המתעדת התנסויות של גננות בעבודה על ספרים קודמים ותוצרים של ילדים ומשפחות.

בכדי לסייע לגננת לקדם את חשיבות קריאת הספרים בבית, כפי שמקדמים את החשיבות של קריאתם בגן, פיתחנו סדרת סרטונים קצרים שניתן לשלוח להורים לצפייה. למעבר לסרטונים לחצו כאן.

PJ Israel