Parents & Community > ברוכים הבאים לתוכנית מכתבת אלפאנוס!

מכתב פתיחה להורים

ברוכים הבאים לתוכנית מכתבת אלפאנוס!

מכתבת אלפאנוס" היא תוכנית לילדי הגנים דוברי הערבית בישראל.

התכנית שואפת לטפח בקרב ילדי הגן אהבה לקריאה ולספרים, ולעודד תרבות של קריאה ושיחה משמעותית בעקבותיה בגן ובחיק המשפחה.

התוכנית נוסדה על ידי משרד החינוך בשיתוף קרן הרולד גרינספון, מייסדת תוכניות "ספריית פיגמה" ו"PJ Library, וקרן פרייס, מייסדת "בידאיאת" (התחלות).

"מכתבת אלפאנוס" פועלת דרך גני הילדים ומעניקה מדי חודש לעשרות אלפי משפחות ספרי ילדים איכותיים ולצידם הצעות לפעילות משותפת לילדים ולהוריהם. המפגש עם הספרים מעניק הזדמנות לפעילות מגבשת ומהנה ולשיח משפחתי רחב ומגוון- בנושאי ערכים, מנהגים חברתיים ותרבותיים וחוויות הקרובות לעולמם של הילדים. הספרים יוצרים הזדמנות לגננות ולהורים להעשרת השפה, לטיפוח כישורי החשיבה, השיח וההבעה של הילדים.

 

כיצד התוכנית פועלת?

מידי חודש במהלך שנת הלימודים מגיעה חבילת ספרים לגן ובה עותק של ספר החודש לכל ילד וילדה ושני עותקים נוספים לספריית הגן. הגננת מציגה את ספר החודש בגן, בליווי פעילויות נוספות הקשורות אליו, ולאחר מכן כל ילד מקבל עותק הביתה, שי לספריית משפחה.

חלוקת הספרים דרך גני הילדים מאפשרת לגננת להציג את הספרים בפני ילדי הגן, לחבר בין הקריאה בבית ובין הפעילות בגן, וליצור מעגל ילד-גננת-הורים התורם לחיזוק האוריינות ולהעמקת הקשר בין הגן ובין הבית.

הספרים מודפסים במהדורה מיוחדת בכריכה רכה ובסוף כל ספר מצורפות  המלצות לשיחה ולפעילות משפחתית מגבשת ומהנה.

 

מדוע אנחנו מעניקים את הספרים?

אנו מכתבת אלפאנוס מקווים כי הקריאה המשותפת בספרים והפעילות שאתם וילדיכם תעשו בעקבותיה ייצרו רגעי קסם משפחתיים. הילדים ינצלו רגעים אלו, שבהם קראו איתכם ספרים נהדרים, דנו עליהם איתכם וגילו ערכים חברתיים ותרבותיים הנמצאים בהם.

כיצד הספרים נבחרים?

לשם בחירת הספרים הוקמה ועדה לחינוך לגיל הרך ולספרות ילדים. כדי לבחור ספרים באיכות גבוהה ובעלי עלילה מגובשת, אשר עוסקים בנושאים הקרובים לעולמם של הילדים ויכולים לשמש גם בסיס לדיון בערכים חברתיים ותרבותיים שונים, בחנה הוועדה מאות ספרים. הספרים במהדורה המיוחדת של מכתבת אלפאנוס מודפסים בכריכה רכה מכיוון שההדפסה בכריכה רכה ידידותית יותר לסביבה ומאפשרת להגדיל את שיעור הילדים המשתתפים בתוכנית ב-25%.

 

מה אנחנו מציעים לכם?

  • קריאה משותפת: מומלץ לקרוא את הספר עם הילד בזמן רגוע, למשל, לפני השינה. הסתכלו בתמונות, השתעשעו במילים ובחרוזים ושאלו את הילד מה הוא רואה בספר. אם הקריאה בערבית קשה לכם, תוכלו לצרף לקריאה אח או אחות גדולים או את אחד מידידי המשפחה.
  • קריאה חוזרת וקבועה: בחרנו ספרים שאנו סבורים שילדכם יבקש לשמוע שוב ושוב. הקריאה החוזרת מזמנת הזדמנויות לדון בצדדים שונים של הסיפור. הזמן הנפלא הזה של קריאה יחד, הן בספרי מכתבת אלפאנוס והן בספרים אחרים יכול להפוך להרגל.
  • פעילות משותפת: לכל ספר נלוות הצעות לפעילות חווייתית ומהנה בעקבות קריאתו. הפעילות מחזקת את הקריאה המשפחתית בספר ומציינת ערכים חברתיים ותרבותיים הטמונים בו. אנו ממליצים בחום לקרוא את ההצעות לפעילות לפני קריאת הספר, אך ליישם אותן רק אחריה. אם אתם קוראים את הספר שוב ושוב, תוכלו לבחור בכל פעם פעילות שונה.
  • שיתוף פעולה עם הגן: במהלך השנה יעסקו הילדים בגן מפעם לפעם באחד מספרי מכתבת אלפאנוס. תוכלו לחזק את חוויית ילדכם ּסביב הספר, בכך שתצטרפו לפעילויות משותפות שהגננת תציע.
  • משוב: דעתכם חשובה לנו מאוד. מדגם של גנים ייבחר למלא שאלוני משוב על הספרים ועל ההצעות הנלוות.  אם תיבחרו להשתתף בקבוצת משוב, אנו מודים לכם מראש על שיתוף הפעולה!
  • קשר איתנו: אתם מוזמנים לפנות אלינו בכל שאלה או הערה לכתובת מייל fanoos@hgf.org.il

 

אנו מאחלים לכם קריאה נעימה, שיחה מעניינת ופעילות מעשירה!