ספרים גנים > מאמבא

מאמבא

כתבה: פאטמה חיג'אזי | איירה: שרלוט שאמא

מאמבא, הזאבה הקטנה, לא מצליחה ליילל כמו שאר הזאבים. אך המסע המרתק שלה לבית סבתה, עוזר לה לגלות את יכולותיה. זהו ספר המסייע לילד בתהליך רכישת הידע והתמודדות עם אתגרים.

פעילות בגן ובכיתה

מאמבה אינה יכולה לילל כשאר הזאבים, ולכן היא עצובה ומתוסכלת. היא מחליטה לנסוע לסבתהּ כדי שתלמד ממנה איך מייללים. במהלך מסעהּ, מאמבה חווה ארבע עונות וארבע סביבות ...

פעילות בגן ובכיתה   

גננת יקרה,

זהו סיפור על למידה המחזיר אותנו לשאלה בסיסית וחשובה: איך ילד לומד על עצמו ועל העולם שמסביבו? הסיפור מזכיר לנו ש הלמידה, בראש ובראשונה, נובעת מצורך. קרי, הצורך של הילד לספק את רצונותיו, בדומה לצורך של מאמבה להשתמש בקולהּ המתריע. כמו כן, הלמידה מתבצעת בשלל דרכים, כגון: הדמיה, התבוננות, ניסוי, ועזרה ממבוגרים החשובים בחיי הילד, כמו הסבתא של מאמבה.

נשוחח

נשוחח עם הילדים על הסיבות המקשות על מאמבה לילל. האם גם אנחנו מתקשים לבצע דבר מה? מהם הדברים שאנחנו מתקשים בהם? איך אנחנו מרגישים כתוצאה מזה?

נחזור עם הילדים על השלבים שלפיהם מאמבה למדה לילל (היא התבוננה בחיות, ניסתה להשתמש בקולהּ כדי לסמן לנהג הקטר, והתאמנה על היללה עם סבתהּ). נשוחח עם הילדים על חוויות למידה שהם עברו, כמו רכיבה על אופניים, קשירת שרוכי נעליים וכו'.

 נחקור

נחקור את עונות השנה שחלפו בזמן המסע של מאמבה. נבחן פרטים המעידים על העונות באיורים, ונכיר את הסביבה שליד כל תחנת רכבת.

נכיר את נוסעי הרכבת: אייל הצפון, הפיל, הסרטן, והעוף (איזה מין עוף זה יכול להיות?)

נבנה קשרים

נזמין אחד מהסבים או הסבתות לגן כדי שילמדו אותנו מיומנות מסוימת (למשל: הכנת מאכל או עפיפון מנייר) או משחק מסורתי, וכדומה.

אפשר להכין איור דיגיטלי של רכבת או איור מקרטון הכולל קרונות לפי שמות ומספר הילדים. כל ילד יכתוב על הקרון שלו בעזרת הוריו מיומנות אחת שאותה למד מסבו או מסבתו. ייתכן שהילדים ירצו גם לצייר.

נעשיר את השפה

החתול מיילל והכלב נובח. איך אנחנו מכנים קולות של חיות אחרות? אפשר להכין משחק קלפים. על כל קלף תופיע תמונת חיה מסוימת. כל ילד ייקח קלף אחד ויהיה עליו לחקות את קול החיה ולקרוא בשמה.

"מאמבה הגיעה לארץ בצבע נענע". אפשר לשפר את יכולתם של הילדים להשתמש במטאפורה (השאלת צבעו של חפץ לציון הצבע עצמו). נאסוף חפצים בצבעים שונים בשקית גדולה, למשל: חלקי לגו צבעוניים. כל ילד יושיט את ידו אל תוך השקית, יחזיק בחפץ ויתבונן בו מבלי להראותו לשאר הילדים, וישאל אותם שאלות בסגנון: "יש בידי חפץ שצבעו כצבע..." על הילדים לנחש מהו הצבע של החפץ שהילד מחזיק בידו.

נהיה יצירתיים

נתכנן פרויקט עם ילדי הגן. הפרויקט יכול להיות שתילת פרחים מחוץ לגן, או הכנות לחגיגה לקראת אירוע מסוים, או ארגון מחדש של ספריית הגן. נדבר עם כל ילד מה הוא יכול לעשות.

איך נראית ארץ שכולה בצבע סגול, שחור, או אדום, שאליה מגיעה הרכבת של מאמבה? ניתן להכין גלריה של ציורי ילדי הגן.

קריאה מהנה!

רעיונות לשילוב הספר בגן

רעיונות לשילוב הספר בגן

חוויות מהשטח