שאלות נפוצות

ברוכים הבאים למכתבת אלפאנוס (ספריית העששית)!

להלן תשובות לכמה שאלות נפוצות. מידע רב על התכנית ניתן למצוא במדורים השונים באתר האינטרנט. כדאי להכיר אותו!

אם לא קיבלתם מענה לשאלותיכם, צרו איתנו קשר בטלפון 03-6478555 או שלחו דוא"ל לכתובת fanoos@hgf.org.il.

כל גני הילדים הרשמיים (דוברי השפה הערבית) של משרד החינוך משתתפים בפרויקט ללא תשלום, בעוד שגנים של החינוך המוכר ולא-רשמי יכולים להשתתף בעלות סמלית, אם בוחרים להצטרף.

להצטרפות לתוכנית על מנהל/ת הגן למלא טופס בקשה ולהצטרף אלינו בטלפון: 03-6478555 או fanoos@hgf.org.il.

במהלך השנה מחולקים 8 ספרים לילדי הגן, במשלוח חודשי. אין אפשרות לקבל את הספרים מראש כי רובם עוד לא הודפסו, אבל תוכלו לקרוא תיאור של הספרים והצעות לפעילות ושיחה במדור "ספרים" באתר.
לגני הילדים קיימות שתי רשימות לפי גיל: ספרים לגיל הצעיר (טרום-טרום, טרום-חובה, והחינוך המיוחד) וספרים לגיל הבוגר (טרום-חובה וחובה, חובה בלבד).

התוכנית פועלת גם בכיתות א'-ב' ובמסגרתה מחולקים 4 ספרים לילדי הכיתה, במשלוח דו-חודשי, לכל שכבת גיל רשימת ספרים שונה. לרשימת הספרים המחולקים בבתי ספר לחצו כאן.

רעיונות לפעילות בחיק המשפחה מתפרסמים בדפים האחרונים של כל ספר וכן בעמודי הספרים השונים, במדור "ספרים".

התוכנית נוסדה על ידי משרד החינוך בשיתוף קרן הרולד גרינספון, מייסדת תוכניות “ספריית פיגמה” ו”PJ Library, וקרן פרייס, מייסדת“בידאיאת”(התחלות).מכתבת אלפאנוס” פועלת דרך גני הילדים ומעניקה מדי חודש לעשרות אלפי משפחות ספרי ילדים איכותיים ולצידם הצעות לפעילות משותפת לילדים ולהוריהם. המפגש עם הספרים מעניק הזדמנות לפעילות מגבשת ומהנה ולשיח משפחתי רחב ומגוון- בנושאי ערכים, מנהגים חברתיים ותרבותיים וחוויות הקרובות לעולמם של הילדים. הספרים יוצרים הזדמנות לגננות ולהורים להעשרת השפה, לטיפוח כישורי החשיבה, השיח וההבעה של הילדים.

ועדה משותפת לקרן גרינספון ישראל, קרן פרייס ולמשרד החינוך בוחרת כל שנה רשימת ספרים חדשה. ועדת הספרים הינה ועדה מקצועית של מומחים בתחומי החינוך לגיל הרך, ספרות ילדים ופיתוח שפת הילד. הוועדה בודקת מאות ספרים וכתבי יד, ובוחרת 16 ספרים בשתי רשימות נפרדות: 8 ספרים לגני טרום חובה (גילאי 3-4) ו-8 ספרים לגני חובה  (גילאי 5-6).

הוועדה נפגשת כחמש פעמים במהלך כל שנת לימודים והתשובות לגבי כל ספר שעלה לדיון משתקפות במהלך הישיבה. לאחר קבלת ההחלטה על הספרים המובילים, הרשימה עוברת לאישור סופי של משרד החינוך. לאחר קבלת אישור סופי של משרד החינוך, קרן גרינספון יוצרת קשר עם צוות ההוצאה לאור הרלוונטית כדי להגיע להסכם בו ניתן יהיה להפיק את הספר במהדורה המיוחדת של התוכנית. מהדורה זו פירושה כי כל הספרים מודפסים בכריכה רכה, ללא חיזוק ועם דפים מיוחדים בסוף הספר ובהם כתובות הצעות לפעילות בחיק המשפחה סביב הספר.

הספרים שנבחרים להשתתף בתוכנית מכתבת אלפאנוס עונים על מטרותיה – ספרים מעניינים שילדים אוהבים, ספרים שנוגעים לילד, לקולו ולעולם התוכן והחוויות שלו, ספרים שנוגעים בהתמודדות עם סוגיות חינוכיות בשלבי ההתפתחות השונים שלו וכד'. נכנסים לתוכנית ספרים שתומכים בערכים אוניברסליים וכאלה שחושפים את הילד למורשת ולתרבות הערבית ומקדמים את השייכות של הילד אליה, וגם כאלה שמלמדים את הילד על תרבויות של ילדים אחרים בעולם. התוכנית מבקשת לפתח ספרים שנוגעים לפיתוח היכולות של הילדים ולהעצים אותם, את כבודם וכבוד סביבתם, בשפה מעניינת, עשירה ומעשירה. ספרים שמטרתם העיקרית היא לפתח יכולות למידה בתחום אקדמי מסוים (כגון ספרי מתמטיקה, מדע וכד') אינם מתאימים למטרותיה ולכן גם לא נכנסים לתוכנית.

תוכנית מכתבת אלפאנוס מייחסת חשיבות רבה לרמה האומנותית של האיורים בספרים, היות שאנו מאמינים כי הציורים הם שפה אחרת שהילד חשוף אליה, אולי אף יותר מהמילה הכתובה, דבר שאינו פחות חשוב מהתוכן הלשוני. ספרי ילדים הם הראשונים שפותחים שער לטעם האומנותי של הילדים.

אנו נמצאים בקשר הדוק עם הוצאות לאור שאנו מכירים בישראל ובעולם ואנו שולחים להם הזמנה שנתית להציע לנו ספרים שישתתפו בתוכנית. אנו מברכים על כך שההוצאות לאור והסופרים שולחים אלינו שני עותקים של כל ספר ילדים חדש שיוצא לאור.

אנו מזמינים אתכם לעיין ברשימת הספרים שנבחרו השנה לגנים ולבתי הספר, ולהתרשם מהספרים שבחרנו עד כה. אנו מנסים לבחור מגוון של ספרים מבחינת נושא, קושי משתנה של רמה לשונית, שפה ספרותית, ומגמות אמנותיות שונות באיורים.

ניתן להציע לוועדת הספרים ספרי ילדים איכותיים חדשים, כאלה שכבר יצאו לאור ואף כתבי יד שטרם פורסמו. נציין כי אנו מקבלים לבחינת הוועדה רק טקסטים מוכנים שנבדקו ונערכו לשונית (כתבי יד שאינם מלאים או בעלי שגיאות לשוניות לא יתקבלו לבחינת הוועדה).

יש לכם המלצה על ספר שלדעתכם יתאים לתוכנית? נשמח לדעת!

שלחו עותק של ספר מודפס לרכזת ועדת בחירת ספרים:
מונא סרוג'י
קרן גרינספון ישראל
בצלאל 10, רמת גן 5252110

או עותק אלקטרוני של ספר לא מודפס אל mona@hgf.org.il

ספרי "מכתבת אלפאנוס" נרכשים כחלק מתכנית הלימודים והם מיועדים לילדי הגן ובית הספר.
לצערנו אין לנו אפשרות למכור אותם ליחידים.
בתוך כל חבילה נמצאים שני עותקים נוספים, לספריית הגן/הכיתה ולשימוש שוטף ע"י הצוות והילדים.
חלק מהספרים נמכרים בחנויות במהדורה מסחרית (כריכה קשה, ללא ההצעות להורים ולרב עם עריכה חדשה של טקסט ואיורים), אך לא כולם. כדאי לחפש אותם גם באינטרנט.