ספרים גנים > יש לנו אורחים

יש לנו אורחים

כתבה: לנא זריק- לחאם | איירה: בנאן חומוס

תמרה מתרגשת לקראת האורחים הצפויים לבקר בבית משפחתה. היא מתכוננת לבדר אותם באופן חגיגי, ומציגה את הכישרונות שלה, אולם, החגיגה הופכת מהר מאוד לבלגאן קטן. סיפור ברוח הומוריסטית על חוויה שילדים רבים חווים בחיי היום יום.

 

 

פעילות בגן ובכיתה

תמרה מאוד שמחה ונלהבת כשהיא עוזרת לאמה בהכנות לקראת הגעתם של שני אורחים. היא מתקשה להתאפק, ועושה קצת בלגן. אמה של תמרה מדגימה יפה את ההכנות לקבלת פני האורחים ומשתפת ...

פעילות בגן ובכיתה   

מחנכת יקרה,

תמרה מאוד שמחה ונלהבת כשהיא עוזרת לאמה בהכנות לקראת הגעתם של שני אורחים. היא מתקשה להתאפק, ועושה קצת בלגן. אמה של תמרה מדגימה יפה את ההכנות לקבלת פני האורחים ומשתפת בהן את תמרה. היא מתמודדת בשלווה אך בתקיפות עם רגשותיה הבלתי נשלטים של ילדתה.

 

נשוחח

לפני הקריאה הראשונה: נתבונן בעמוד השער. נקרא את הכותרת ונשאל את הילדים על ציפיותיהם מהספר.

לאחר הקריאה הראשונה: נדפדף בספר פעם נוספת. נשוחח עם הילדים על הסצינות השונות ועל הרגשות של הדמויות: האם, תמרה והאורחים.

על ההכנות: תמרה ואמה אירחו אורחים בביתן. נשוחח עם הילדים על ההכנות שהן עשו. נבקש מהילדים לשתף אותנו בהכנות לאירוח אצלם בבית, ומה הדברים שבהם הם יכולים לסייע להוריהם.

על ההתלהבות: תמרה כל כך התלהבה והתרגשה, שגרמה לקצת בלגן. נשאל את הילדים על הדברים שמלהיבים אותם ואז נשאל: כיצד תוכל/י לגרום לעצמך להירגע.

על אירועים מביכים: תמרה עשתה בלגן. זה היה מביך. נשאל: האם קרה לך משהו מביך? איך התמודדת עמו? איך התמודדו ההורים?

על רגשות האורחים והבילוי עמם: נור הוא אורח חדש המבקר את תמרה, ומנסה בדרכים שונות לשחק אתה. נשוחח עם הילדים על הרגשות של האורח נור, על אלו אורחים אנו מארחים בביתנו, ועל האופן שבו אנו מבלים איתם.

על שיתוף במשחקים: לפעמים אנו אוהבים לשתף אורחים במשחקים שלנו, ולפעמים איננו רוצים בכך. נשוחח עם הילדים על שיתוף במשחקים.

 

נחקור

צבעים טבעיים: נחקור את הצבעים הטבעיים בסביבתנו, ונעשה סדנה על כך בגן.

 

נעשיר את שפתנו

ביטויים ורגשות: נעיין באיורים שבספר, תוך התמקדות בארשת פניהן של הדמויות. נתאר את הרגשות של תמרה ושל שאר הדמויות בסצנות השונות.

מילים שאולות: הרבה מילים נכנסות לשפתנו משפות אחרות. בסיפור אנו מוצאים מילים חלופות למילים שאולות בערבית. נעודד את הילדים להשתמש בהן, למשל: שלט רחוק.

 

נהיה יצירתיים

במה: תמרה עשתה הצגה, כאילו היא על במה. נשוחח על מושג הבמה. נבנה במה ונפעיל אותו בלוויית הילדים.

פינת הירגעות: יחד עם הילדים נבנה פינת הירגעות בגן. אפשר לבנות אוהל או דגם של בית, שבו יבקרו הילדים כשהם יחושו שהם מאבדים שליטה על רגשותיהם ושהם זקוקים להירגע, בתיווך המחנכת.

 

נתקשר

הסיפור נכתב על ידי המחברת המקומית לנא זריק, שהיא גם אומנית ומחזאית. הילדים ייהנו לתקשר עם המחברת ולשוחח עמה על הסיפור.

 

 

קריאה מהנה!

רעיונות לשילוב הספר בגן

רעיונות לשילוב הספר בגן

חוויות מהשטח