ספרים גנים > שירת בוקר

שירת בוקר

כתבה :נביהא ג'בארין | איירה: שרלוט שאמא

אוסף של שירים פשוטים ועדינים העוקבים אחר הילד מהרגע שהוא מתעורר עד שהוא הולך לבית הספר. השירים הקצרים, שנבנו סביב משפטים חוזרים ונשנים, בדומה לחרוזי ילדים מסורתיים, מכירים לילד הצעיר את השירה הספרותית בצורה הוליסטית יפהפייה הרואה את הילד כחלק מהטבע: ראשית, מתעוררים אלמנטים טבעיים שונים (השמש, השדות…) ואז הסביבה הקרובה של הילד (החתול והכלב) ולבסוף הילד.

פעילות בגן ובכיתה

כיצד מתעוררים החפצים בגן שלנו? בבוקר הילדים משתתפים בהכנת סביבתם ליום החדש. הם יכולים להפוך את החול בארגז החול, לסדר את הכיסאות סביב השולחנות, ועוד. שוחחי עם הילדים ...

פעילות בגן ובכיתה   

גננת יקרה

ברצוננו לשתפך במספר רעיונות לפעילות עם ילדים על הספר המנון הבוקר.

קריאה נעימה ופעילות מהנה!

רעיונות לשילוב הספר בגן

  • לפני הקריאה הראשונה עם הילדים, שוחחי עמם על כותרת הספר. מה המשמעות של "המנון"? מי לדעתם שר המנון בבוקר?
  • קראי את הספר באופן שירי, תוך הדגשת החרוזים והמבנה השירי של הטקסט. שוחחי עם הילדים על המוסיקליות של הטקסט ובקשי שישוו אותו עם סיפור בפרוזה שהם מכירים. זוהי דרך טובה להכניס את הילדים אל תוך עולם השירה.
  • שוחחי עם הילדים אודות השינויים אותם רואים בטבע עם בוא הבוקר (אור, פרחים שנפתחים, חיות מבויתות שמתעוררות וכד'). האם השינויים של הבוקר משתנים מעונה לעונה? השיחה וההתבוננות המשותפת בטבע מחוץ לגן (למשל בחצר) יעוררו את רגישותם של הילדים לשינויים התמידיים המתחוללים סביבם.
  • נשוחח גם על אלמנטים אחרים, לא בטבע, המבשרים בקולם את בוא הבוקר (רעש המכוניות ברחוב, קול המואזין, וכד'). אפשר לסייע לילדים לחשוב על האלמנטים הללו באמצעות החלק הראשון של הטקסט: "התרנגול קרא בקול בבוקר / מה הוא אמר שכשהוא קרא?" (אפשר להציע לילדים לחקות את קולו של התרנגול)
  • לכל ילד יש את הרגלי היקיצה האישיים שלו. שוחחי עליהם עם הילדים. את יכולה גם להכין עמם מערכון משעשע על הנושא.
  • כיצד מתעוררים החפצים בגן שלנו? בבוקר הילדים משתתפים בהכנת סביבתם ליום החדש. הם יכולים להפוך את החול בארגז החול, לסדר את הכיסאות סביב השולחנות, ועוד. שוחחי עם הילדים על "השכמת" החפצים והצעצועים בגן. אפשר להיעזר בספר בתחילת שנת הלימודים כדי להדגים את החשיבות של עבודה משותפת לסידור הגן.
  • באיורים של הספר מופיעים בעלי חיים (בעיקר חרקים וציפורים) - כדאי לזהות ולשיים ביחד עם הילדים

רעיונות לשילוב הספר בגן

חוויות מהשטח