ספרים גנים > איפה אמא?

איפה אמא?

כתבה: ג'וליה דונלדסון / אייר: אקסל שפלר (נכתב במקור באנגלית) / מו"ל: חכים

הקוף הקטן איבד את אמא שלו, והפרפר הנחמד מנסה לעזור לו למצוא אותה. הקופיף נותן לפרפר סימנים כדי שימצא את אימא שלו, אבל הפרפר מתבלבל ומוביל אותו כל פעם לבעל החיים הלא נכון. האם ימצאו את אמא של הקופיף? הספר מזמין את הילדים להשתתף בחיפוש, תוך שימוש בחרוזים ותיאורים משעשעים.

פעילות בגן ובכיתה

הסיפור "לקוף יש בעיה" מעניק הזדמנות להעשיר את יכולת התיאור של ילדים וכן את יכולתם לשאול שאלות. בתיאור של בעלי חיים, כדאי להתייחס לשני היבטים: ראשית, תכונות פיזיות ...

פעילות בגן ובכיתה   

מחנכת יקרה,

הסיפור "לקוף יש בעיה" מעניק הזדמנות להעשיר את יכולת התיאור של ילדים וכן את יכולתם לשאול שאלות. בתיאור של בעלי חיים, כדאי להתייחס לשני היבטים: ראשית, תכונות פיזיות מוחשיות (כגון: גודל, צבע, תחושת מגע וכו') ובנוסף, תכונות ביולוגיות (כגון: אוכלים פירות וירקות, יכולים לדהור וכו'). חשוב שהילדים יגלו את הדרכים השונות שבהן ניתן לתאר חפץ או בעל חיים.
בתיאור של האם בסיפור, מוצגות תכונותיה בהדרגה, כך שהילד הקורא/המאזין יוכל לעקוב אחר התכונות המצטברות של האם ולבנות את הדמות שלה במוחו.
התנסות של ילדים בתיאור, שאילת שאלות ומתן תשומת לב לפרטים הבונים דמות הן בהתייחס לספר והן בחיי היומיום בבית ובגן תסייע בהעשרת השפה והחשיבה שלהם.
ברצוננו לשתפך ברעיונות לפעילויות עם הילדים אודות הספר.

פעילות מהנה!

רעיונות לשילוב הספר בגן

  •  נשאל את הילדים בקבוצות קטנות איך הם יתארו את האם לפרפר כדי שיקל עליו להוביל את הקוף הקטן אליה.
  •  נשוחח עם הילדים על הקושי של הפרפר להבין שהקוף הקטן דומה לאמו. הסוגיה הזאת תהווה פתח לפעילות עם הילדים אודות הדמיון והשוני בין חיות, ציפורים, חרקים והצאצאים שלהם.
  •  זה גם פתח לפעילות עם הילדים אודות מחזור החיים של הפרפר.
  •  המשחק "מי אני ומה שמי" שאותו ניתן לרכוש בחנויות צעצועים מספק התנסות מהנה בהצגת שאלות. המחנכת יכולה גם לבנות פאזלים מחלקים גדולים שכל אחד מהם מייצג חיה המוזכרת בסיפור. במהלך הרכבת הפאזל, המחנכת יכולה לסייע לילדים בהרכבתו על- ידי כך שתיתן לו תיאורים של אפיונים פיזיים וביולוגיים של החיה.
  •  היער עשיר בסביבות המתאימות לבעלי חיים שונים. למשל, הנחש כורך עצמו סביב העץ, הפיל שותה ממימי הנהר והתוכי עף באוויר. נשוחח עם הילדים על הסביבות הטבעיות של החיות השונות. אולי נבנה יחד קולאז' של היער, שאליו נצמיד את החיות המופיעות באיורי הספר ואת מקומות המחייה שלהן.
  •  באיורים מופיעים גם יצורים שקשה לראותם כי הם דומים בצבעם ובצורתם לצמחים ולעצים )למשל הזיקית, הנמלים ועוד(. הילדים ייהנו לחפש יצורים המשתמשים בהסוואה כדי לשרוד.
  •  ליקטנו לך מספר קישורים המכילים רעיונות לפעילויות אמנותיות שונות. אולי תרצי גם לצפות בסרט הווידיאו בעמוד האינטרנט של הספר המראה פעילות משחק של המחברת עם קבוצה של ילדים. monkey-for-m-alphabet-http://www.redtedart.com/2012/07/07/handprint / pattern-monkey-http://www.redtedart.com/2011/09/30/sock /

المربية العزيزة،

يوفّر نصّ الكتاب مناسبة للعمل مع الأطفال الصّغار حول  تطوير قدرتهم على التّخمين باكتساب مهارات الوصف الدّقيق وطرح الأسئلة. نلاحظ في وصف الحيوانات أمرين مهمّين: الأوّل هو التّطرّق في الوصف إلى الصّفات الحسّيّة ( الحجم، واللون، والملمس...) والصّفات الحياتيّة ( تأكل الفواكه والخضار، تحبّ الانطلاق..) من المهمّ أن ينكشف الأطفال على الطرق المختلفة لوصف غرض أو كائن ما. الأمر الثّاني هو المسار المنهجي في رسم صورة الأم، بحيث يتتبّع الطفل القارئ/السّامع الصّفات المتراكمة للأم، ويبني تدريجيًا صورة ذهنيّة عنها.

إنّ اكتساب الطّفل لهذه المهارة التّفكيريّة، وتدرّبه عليها في السياقات الحياتية اليومية في البيت والرّوضة، يساعده في بناء منهجيّة تفكير وبحث دقيق عن المعلومة.

רעיונות לשילוב הספר בגן

חוויות מהשטח