ספרים גנים > נשיקות לאבא

נשיקות לאבא

מאת: פרנסיס ווטס | איורים: דיויד לג | הוצאה: דאר אל-הודא כרים

כאשר גור דובים רוטן מסרב לתת לאביו נשיקת לילה טוב, שגרת השינה שלהם הופכת למשחק מענג, שבו אבא מדמיין כל מיני סוגים שונים של נשיקות שתינוקות של בעלי חיים אחרים נותנים לאבות שלהם.

פעילות בגן ובכיתה

הספר נשיקות לאבא מציע דרך יפה להעניק תמיכה לילד כדי להתנתק מהמולת היום ולהתכונן לשינה, או כדי להתנתק מפעילות משחקית אהובה. החוכמה היא "לרפא באמצעות המחלה": אבא דוב ...

פעילות בגן ובכיתה   

מחנכת יקרה,

את בוודאי שמה לב שלילדים רבים בגן שלך קשה להיפרד מההורים בבוקר, או להתנתק מפעילות שבה הם אוהבים לעסוק בגן במהלך היום. זו תופעה אופיינית לילדים בגילאים 3 ו-4. לכן סביר להניח שהורים יספרו לך אודות הקושי "לשכנע" את ילדם להתכונן לשינה, והמאבקים היומיומיים והמתישים בעניין זה, וישמחו לעצה.

הספר נשיקות לאבא מציע דרך יפה להעניק תמיכה לילד כדי להתנתק מהמולת היום ולהתכונן לשינה, או כדי להתנתק מפעילות משחקית אהובה. החוכמה היא "לרפא באמצעות המחלה": אבא דוב משחק עם הגור שלו את משחק "הנשיקות", במהלכו הוא דוחף את הגור ברוח טובה ובחום להתרחץ, ללבוש פיג'מה, לשכב במיטה ולסיים את יומו בחיבוק ארוך לאביו.

כשלילדים קשה להפסיק פעילות מהנה, ניתן לסייע להם באמצעות פעילויות מעבר, שתתבצענה באווירה של כיף ועידוד לילד, כשהם עוברים לפעילות הבאה. פינת הירגעות בגן עשויה לסייע לעיתים קרובות לנתק את הילד בהדרגה ממה שמעסיק אותו ו"להטעין" אותו בכוחות שיאפשרו לו לשקוע בתוך פעילות חדשה.

 

ברצוננו לשתפך במספר הצעות לשילוב הספר בפעילות הגן:

 הפעילויות האלה פותחו על ידי צוות עבודה במשרד החינוך והתרבות וקרן גרינספון.

רעיונות לשילוב הספר בגן

  • תוכלי לשוחח עם הילדים אודות האופן שבו הם מתכוננים לשינה. מה הם עושים בערב לפני שהולכים לישון? מה הם אוהבים ומה הם אינם אוהבים?
  • נשיקה היא דרך שבה אנו מבטאים אהבה. תוכלי לשוחח עם הילדים על דרכים שונות שבהן מבטאים אהבה בגן ובבית, למשל שיתוף החברים בפעילות שמעניינת אותם, הענקת מתנה, חיבוק, וכו'.
  • למי ניתן נשיקה? בקשי מן הילדים שיחביאו נשיקה בכף היד ואחר כך שישלחו אותה אל מישהו שהם אוהבים. עודדי את הילדים שירצו בכך, לשוחח על האדם שקיבל את הנשיקה.
  • יש ילדים שאינם אוהבים שמנשקים אותם, צובטים להם את הלחיים או מחבקים אותם חזק. זאת הזדמנות לשוחח עם הילדים על התחושות שלהם במצבים כאלה, ואיזה התנהגויות כן נעימות להם.
  • נשיקה חפוזה, נשיקה עם שפם ונשיקה הפוכה הן מסוג הנשיקות שגורים נותנים לאבות שלהם. איזה נשיקה הילדים נותנים לאבא ולאימא שלהם? ומתי?
  • עודדי את הילדים לחשוב על חיות אחרות שאינן מוזכרות בספר ולדמיין כיצד הן מנשקות. איך נראית הנשיקה שאריה, למשל, נותן לגור שלו, או נשיקת נמלה?
  • יהיה נחמד אם תאספי בספריית הגן ספרים נוספים שמדברים על יחסי אב וילד, למשל הספרים "בוא שחק אתי" ו"שכחתי את הכנפיים שלי בבית", ותקראי אותם שוב עם הילדים.

רעיונות לשילוב הספר בגן

חוויות מהשטח