ספרים גנים > לו הייתי

לו הייתי

כתב:איאד מדאח | איירה: שרלוט שאמא

"לו הייתי ברווז שצייד מנסה לצוד אותו, הייתי שוחה מתחת למים…". הנמלה חושבת ומדמיינת מה היה קורה לו הייתה אייל או לטאה או חיות אחרות שיש להן יכולות לברוח מהסכנה. הספר מאפשר שיח עם הילד על יכולותיו.

פעילות בגן ובכיתה

מצבה של הנמלה דומה למצבם של ילדים רבים, שלפעמים רוצים להיות מישהו אחר. לפעמים הם היו רוצים להיות גדולים כמו אחיהם או הוריהם, או שיהיו להם תכונות ויכולות כמו לחבריהם. ...

פעילות בגן ובכיתה   

 

מחנכת יקרה,

לאחר יום ארוך של פעילות, הנמלה הקטנה נחה על עלה של עץ וחולמת על מה שהיא הייתה רוצה להיות: אולי צבי, אווזה, צרצר או כל חיה או ציפור גדולה. פתאום היא שומעת שור שנס מפני אריה, תוך כדי הבעת משאלה שהלוואי והיה נמלה. או אז היא מבינה כמה טוב שהיא נמלה ומרגישה שמחה בחלקה.

מצבה של הנמלה דומה למצבם של ילדים רבים, שלפעמים רוצים להיות מישהו אחר. לפעמים הם היו רוצים להיות גדולים כמו אחיהם או הוריהם, או שיהיו להם תכונות ויכולות כמו לחבריהם. ילדים זקוקים למבוגר תומך שיסייע להם לראות ולשמוח ביכולתם וייחודם ויחזק את תחותם החיובית כלפי עצמם.

הספר כולל תמונות ומצבים מגוונים של חיות שונות שכל אחת מצליחה, בדרכה, ובהסתמך על יכולותיה ותכונותיה, לצאת מן המיצר ולגלות את ערכה.

הספר הוא אינטראקטיבי: בכל איור מסתתרת הנמלה ומזמינה אותנו לחפש אותה.

 

נשוחח

 • לפני הקריאה הראשונה: נזמין את הילדים להתבונן בעטיפה של הספר. נקרא את הכותרת ונשאל אותם: על מה מספר הספר?
 • במהלך הקריאה הראשונה: בתחילה נקרא בספר עד עמוד 10 ונבקש מהילדים לנחש: מי, לדעתם, הוא המְספר בטקסט? של מי כל המשאלות, לדעתם? ומה חש המספר?
 • לאחר הקריאה הראשונה: נשוחח עם הילדים על המצבים השונים של בעלי החיים המצויים בצרה ומצליחים להיחלץ ממנה. נתאר את המצב יחד עם הילדים ונשוחח על הבעיה שבפניה ניצבה כל חיה ועל מה שהיא הרגישה. נציע הצעות להיחלץ מהצרה.
 • מדוע הנמלה רוצה להיות אחרת? בספר מביעה הנמלה את המשאלה להיות חיה או ציפור אחרת. נשאל את הילדים: מדוע, לדעתכם, הנמלה רוצה להיות מישהו אחר?
 • מה קרה ששינה את דעתה של הנמלה? נשוחח עם הילדים על האירוע ששינה את דעתה של הנמלה על מה שהיא רוצה.
 • מהן יכולותיה של הנמלה? מהם יכולותיהם של הילדים? נשוחח עם הילדים על יכולותיה של הנמלה. למרות שהיא חרק קטן, יש לה הרבה יכולות. מה הן? אחר כך נשוחח על הילדים ויכולותיהם המגוונות, ועל כך שלמרות שהם קטנים, יש להם יכולות. נציע לילדים לספר על הדברים שהם מסוגלים לעשות, על דברים שבעבר לא היו מסוגלים לעשות ועכשיו הם כן מסוגלים, ועל דברים שהיום הם אינם מסוגלים לעשות אך יהיו מסוגלים לעשות בעתיד.

 

נחקור

 • הנמלים: נערוך מחקר מדעי על הנמלים; נחקור את חייהן באמצעות תצפיות וזכוכית מגדלת. אפשר להיעזר בסרטי וידיאו כדי להעשיר את ההיכרות של הילדים עם הנושא

 

נעשיר את שפתנו

 • משחק "אילו הייתי": נבקש מהילדים לבחור בעל חיים או ציפור שהיו רוצים להפוך אליו, ולהציג את היכולת שלו להיחלץ מצרה. שיאמרו, למשל: "אילו הייתי יונה, הייתי יכול לעוף בשמים למרחקים ולברוח מהצייד".
 • החיות ותכונותיהן: נתאר את בעלי החיים המופיעים בספר, ונשוחח על אפיונים ותכונותיהם.

 

נהיה יצירתיים

 • הצגה: נציג את התמונות השונות בספר עם הילדים.
 • "אני יכול": יחד עם הילדים וההורים, נכין ספר אישי או כרזה בכותרת "אני יכול", עשוי מצילומים של הילדים המראים את יכולותיהם ואת תכונותיהם האישיות.

 

קריאה מהנה!

רעיונות לשילוב הספר בגן

רעיונות לשילוב הספר בגן

חוויות מהשטח