ספרים גנים > סיפור על נקודה במחברת לבנה

סיפור על נקודה במחברת לבנה

כתבה ואיירה: ג'ולנאר חאג'ו

יום אחד, נמאס לנקודה לעמוד כך לבדה. היא התחילה לזוז, ופתאום גילתה שהיא יכולה ליצור צורות מרתקות יחד עם נקודות אחרות. מסע מופלא של נקודה שבוחרת לצאת מבדידותה, ולפעול יחד עם חברותיה על מנת ליצור עולם מרהיב של צורות.

פעילות בגן ובכיתה

נצייר ונדביק נקודות על דף גדול ונעודד את הילד לחבר ביניהן בקווים. נחשוב יחד: אם הנקודה הייתה נשארת על הדף לבדה, האם היה אפשר ליצור את כל הצורות האלה? לרעיונות נוספים ...

פעילות בגן ובכיתה   

הורים יקרים,

הנקודה מתעוררת לחיים. היא יוצרת קווים, צורות ועולם שלם על הנייר. כך גם הילד, הוא נולד אל תוך עולם עשיר בקווים ובצורות שנוצרו על ידי הטבע, וכאלה שהאדם יצר. בהדרגה, הילד הצעיר משתמש בחושיו ומזהה קווים וצורות בחפצים סביבו; הוא רואה אותם, ממשש אותם ומרגיש אותם בגופו. הילד מחפש ומזהה צורות בסביבתו הקרובה, למשל: ענפי העץ הם קווים, וצלחת האוכל היא עיגול. הילד מחזיק בעיפרון, ומטיח בו על הנייר ורואה נקודה. הוא מזיז את העיפרון ורואה קווים, ואט אט הוא מוסיף ומחבר קווים ויוצר עולם שלם ואינסופי.

קריאה מעניינת ועבודה מהנה!

רעיונות לשילוב הספר בגן

  • נעקוב עם הילד אחרי מסע הנקודה על הנייר ומפגשיה עם נקודות אחרות איתן היא יוצרת צורות. נלווה אותה במשחק עם הצורות ויצירת בתים ואנשים יחד.
  • נצייר ונדביק נקודות על דף גדול ונעודד את הילד לחבר ביניהן בקווים. נחשוב יחד: אם הנקודה הייתה נשארת על הדף לבדה, האם היה אפשר ליצור את כל הצורות האלה?
  • נדבר על אירוע משפחתי שבו הילד השתתף, או משתתף בדרך כלל: חגיגת אירוע, טיול, ניקוי שבועי של הבית. מהו תפקיד הילד, ומהם תפקידי שאר בני המשפחה?
  • נחפש פריטים מעוצבים או חפצים גדולים בבית ומחוצה לו שיש בהם קווים, עיגולים וריבועים, כגון: שטיח עגול, קו אריח ישר או קו מפותל במעברי הגינה. נחזיק בילד כמו רכבת צופרת ונוסעת על או ליד צורות אלה: עיגול! ריבוע! אפשר גם לחפש פריטים קטנים בבית ובין משחקי הילד שיש להם צורות הנדסיות פשוטות.
  • נרכיב ונפרק! מקלוני צמר הגפן המשמשים לניקוי אוזניים מצוינים לבניית צורות אינסופיות.
  • נגזור עיגולים, ריבועים, משולשים ומלבנים מנייר, ונעודד את הילד להרכיב מהם דוגמאות. אפשר גם ליצור צורות מפלסטלינה צבעונית.
  • נצייר צורה פשוטה על דף נייר (עיגול, ריבוע, קו ישר, קו מתפתל או קו זיגזג) ונבקש מהילד לדמיין – מה זה יכול להיות? מה אפשר ליצור מהצורה? נדבר על האלמנטים שיש להוסיף לקבלת החפץ המדומיין, ונעזור לילד לצייר אותה.
  • צורות אכילות! כל מה שצריך להכין הוא בצק ביסקוויט פשוט, תבניות מוכנות לחיתוך הבצק, וכמה סוכריות טעימות לקישוט. בתיאבון!

רעיונות לשילוב הספר בגן

חוויות מהשטח